naujienos

Gabijelės psichologo informacija

Naujų iššūkių ir galimybių kupiname laikotarpyje

Visi mes skirtingai išgyvename karantino laikotarpį – vieni ir toliau numoja ranka į saviizoliacijos reikalavimus, kiti – laiką leisdami namuose aktyviai domisi naujosiomis žiniomis, ima ypatingai jautriai reaguoti į esamą situaciją bei galimas ateities perspektyvas. Šiuo nauju, jautriu, kupinu daug neapibrėžtumo laikotarpiu nerimas tampa kiekvieno mūsų palydovu. Normalu, kad jaučiame padidėjusį nerimo lygį (http://psichika.eu/blog/sugyventi-su-nerimu-siuo-neramiu-metu/).


Kaip galima sau šioje situacijoje padėti ?

* Pasirinkite patikimus informacijos šaltinius (jei jaučiate, kad informacija pernelyg slegianti Jūsų nuotaiką – peržiūras reiktų riboti iki dviejų kartų per dieną).
*  Rūpinkitės savimi ir kitais, susitelkiant į tai, ką galite kontroliuoti savo gyvenime (neizoliuokite savęs vienatvėje, – bendraukite telefonu, IT priemonėmis, paskambinkite draugams, su kuriais seniai turėjote galimybę pabendrauti).
* Kiek galite produktyviau išnaudokite karantino laikotarpį namuose (susitvarkykite kambarį, namus, sportuokite, savanoriaukite, mokykitės kalbų).
* Atpažinkite ir pripažinkite savo emocijas ir jausmus (apsvarstykite, kuriam suaugusiajam galite atverti savo jausmus).
Ieškokite būdų, kurie leistų atsiplaiduoti (kvėpavimo pratimai, raumenų relaksacija, meditacija, joga, dienoraščio rašymas, dainavimas automobilyje, programėlės telefonu „Ramu“, „Antistresiniai pratimai“).
* Nevenkite kreiptis profesionalios pagalbos, kuri, esant karantino sąlygomis, gali būti teikiama telefonu, internetu, naudojant Skype, Zoom kitas programas.
* Prisiminkite džiaugsmą teikiančius pomėgius, atraskite naujus (knygų skaitymas, rankdarbių gamyba, maisto patiekalų gaminimas, muzikos klausymasis, stalo tenisas).
* Saugokite gerą nuotaiką, pozityvią nuostatą, itin svariai įtakojančią Jūsų vaikų emocinę savijautą (esanti situacija vaikui gali atrodyti kaip didelis pavojus arba kaip naujas ir dar nepatirtas, įdomus etapas, – tai priklauso nuo mūsų veiksmų).


Kaip kalbėti su vaikais apie epidemiją?

* Kalbėkite aiškiai, vaikui suprantama kalba. Papasakokite apie virusą, gyvenimo sąlygų pasikeitimo priežastis.
* Pasitelkite pagalbines priemones pasakojant apie virusą (pavyzdžiui, psichologų sukurtą ir į lietuvių kalbą išverstą pasaką (kurią galite atsisiųsti pažymėję šią nuorodą http://gabijele.lt/wp-content/uploads/COVIBOOK-in-Lithuanian.pdf); ar sukurkite savo pasakojimą, komiksą).
* Parodykite vaikams, kaip jaučiatės, ir kaip Jūs tas situacijas sprendžiate (jei neigsite savo jausmus – vaikams tai kels didesnę įtampą ir nerimą).
* Kalbėkite su vaiku, priimkite jo jausmus (kurie nebūtinai sutaps su Jūsų jausmais), užtikrinkite, kad esate ir būsite šalia, kai to reikės. Pateikite vaikams nerimo įveikos būdų pavyzdžių (galite pasitelkti sporto veiklas, – organizuokite įvairius šeimos sporto iššūkius, kitą sportinę veiklą, skatinančią išlieti susikaupusią energiją, laimės hormonų gamybą).
* Drauge su vaiku susidėliokite karantino dienotvarkę (kuo artimesnę darželio dienos ritmui). Pasistenkite šį laiką išnaudoti ryšio su vaiku stiprinimui (tvarkykite drauge kambarius, organizuokite šeimos susirinkimus, skaitykite pasakas, kurkite spektaklius, žaiskite šaradas, ieškokite paslėpto lobio, gaminkite muilo burbulus, darykite eksperimentus, drauge išbandykite naujus maisto patiekalų receptus, supažindinkite vaiką su savo vaikystės žaidimais, kurkite savo žaidimus, idėjų galite semtis iš savo vaikų, auklėtojų, draugų ar internete, pavyzdžiui, (https://www.pvc.lt/lt/naujienos/559-ka-veikti-kartu-su-vaikais-namuose).

Primename, jog karantino laikotarpiu galimos psichologo konsultacijos telefonu (8604 70110) arba el. paštu (norkunaite.dovile@gmail.com).
Kiti nemokamos psichologinės pagalbos kontaktai Tėvų linija 8800 90012 (darbo dienomis nuo 11:00 iki 13:00 ir nuo 17:00 iki 21:00 val.) Vaikų linija 116 111 (kasdien nuo 11:00 iki 23:00 val.) http://www.vlk.lt/kurkreiptisemocpagalbos

Autorius