naujienos

Rekomendacijos tėvams vaikų sugrįžimui į darželį po karantino

Šis karantino laikotarpis buvo pirma tokia patirtis, – kaip asmenybės, tėvų, pedagogų, visos visuomenės. Išgyvenome puokštę įvairių jausmų. Turėjome susitvarkyti su savo asmenybiniais iššūkiais bei atremti daugybę atsakomybių, viena kurių, – užtikrinti savo vaiko gerovę. Visos mūsų mažos asmenybės šį laikotarpį išgyveno taip pat skirtingai, tačiau pastebima tendencija, kad vaikai karantino iššūkius priėmė džiaugsmingiau nei jų tėvai (galbūt dėl galimybės daugiau laiko praleisti šeimoje).

Pastaruoju metu vaikų tėvai išsako padidėjusį nerimą dėl vaikų grįžimo į darželius po karantino. Nerimavau ir aš, – kaip mama ir kaip specialistė. Tačiau pirmąsias darbo dienas šis nerimas pakito į džiaugsmą, apsuptą lengvumo jausmu. Turėjau galimybę pasitikti vaikus ir pabendrauti su jais. Ir noriu pasidalinti bei pasidžiaugti šia patirtimi su Jumis. Kelias dienas nerimavau, kaip vaikai priims darbuotojus su kaukėmis, ar atpažins, ar neišsigąs, kaip adaptuosis po dviejų mėnesių nesimatymo. Ir mano nuostabai pamačiau, kad kaukių bijojau aš, ne vaikai. Vaikai prie kaukių pripratę, jie priėmė darbuotojus su kaukėmis (keli vaikai ilgiau žiūrėjo, tarsi svarstė, koks darbuotojas su kauke). Jei jaunesniam vaikui buvo nejauku – vaiko ateidavo pasitikti jo auklėtoja. Vaikai lydimi į grupę buvo jaukiai kalbinami, pasakojo apie savo naujus batukus, drabužėlius, įspūdžius. Pamatę grupėje draugus, auklėtojas skubėjo rengtis ir eiti drauge žaisti. Svarstydama dėl adaptacijos sklandumo lankiau visas grupes ir nustebau, – keliose grupėse vaikai tiek pasinėrę į žaidimus su draugais, veiklas, kad negirdi, kas ateina. Jaunesni vaikai traukia vienus žaislus po kitų, tarsi tikrintų, ar visi yra, ar yra naujų. Vaikai pasiilgę darželio, draugų (o darželio bendruomenė pasiilgusi vaikų), įgiję naujų įgūdžių, įpročių, pavyzdžiui, – dažniau ir ilgiau plaunasi rankutes, tapo atsargesni (neliečia durų, laukia kol jas atidarys). Vaikai pasakoja, ką galima ir ko negalima per karantiną, ką naujo išmoko, patirtus įspūdžius. Pirmąsias dienas mačiau daug džiaugsmo ir truputį pasimetimo, nes visi – darželis ir vaikai pasikeitę, paaugę. Bendraujant su vaikais piešėme pasakojimus, draugus. Keli vaikai (iš skirtingų grupių) nupiešė mane su mėlyna šypsena (dėvėjau mėlynos spalvos veido kaukę), – manau, svarbiausia, kad kaukė nebuvo kliūtis pajusti šypseną.

Viliuosi, kad pasidalijimas mano asmenine patirtimi atvers vidinę diskusiją, jog galbūt suaugę labiau nei vaikai nerimauja dėl permainų. Tėvų savijauta daro tiesioginę įtaką vaikų nuotaikai ir elgesiui, tad pasirūpinkite savo ramybe ir pozityviu nusiteikimu būdami šalia vaikų. Jei dar jaučiate nerimą, siūlau kelias idėjas planuojant vaiko sugrįžimą į darželį.

Rekomendacijos tėvams vaikų sugrįžimui į darželį po karantino

  • Kelias dienas iki darželio lankymo pradžios pradėkite kalbėti su vaiku, jog artėja laikas, kuomet Jums reikės grįžti į darbą, o vaikui – į darželį (galbūt pasidžiaugti, kad karantino metu elgėtės atsakingai, laikėtės taisyklių ir rekomendacijų, dėl to palengva vaikas gali grįžti į darželį). Įvardykite vaikui tikslią grįžimo į darželį dieną (galima pasitelkti vaizdines priemones, kalendorių).

  • Apie darželio lankymą kalbėkite pozityviai. Kalbėkite apie dalykus, kurie vaikams darželyje suteikdavo džiaugsmo. Aptarkite drauge su vaiku, kokius žaidimus žaidė darželyje, kokius eilėraščius mokėsi, peržvelkite darželio nuotraukas, filmuotą medžiagą su grupės draugais, auklėtojomis, veiklomis.

  • Papasakokite, kad sugrįžus kai kas gali pasikeisti, – ir toliau reikės laikytis saugumo rekomendacijų, dažniau plauti rankas. Atėjus į darželį gali būti matuojama kūno temperatūra, gali būti pasikeitusios kitos įprastos darželio ar grupės taisyklės, apie kurias informuos auklėtoja. Suaugę žmonės gali dėvėti kaukes, apsauginius skydelius, pirštines, kitas papildomas apsaugos priemones. Aptarkite, jog gali būti, jog su tėvais atsisveikinti gali tekti prie įėjimo į darželį, – į grupę juos palydės įstaigos darbuotojai ar auklėtojai (prisiminkite Jūsų su vaiku atsisveikinimo ritualus).

  • Priartinkite vaiko dienotvarkę prie darželio ritmo (kėlimosi laikas ir ritualai, pietų miego, valgymo rutinos).

  • Priimkite ir padėkite vaikui išgyventi visas emocijas, kurios kyla, kalbant apie sugrįžimą į darželį.

  • Jei turite galimybę, pirmosiomis dienomis vaiką į darželį palydėkite kelioms valandoms, ilgainiui – visai dienai.

  • Pirmosiomis dienomis po darželio planuokite ramų laiką namuose, suteikdami vaikui galimybę išsipasakoti patirtus darželyje įspūdžius.

 

Parengė psichologė Dovilė Norkūnaitė