naujienos

Vaikų adaptacija darželyje

Adaptacija – procesas kurios metu prisitaikome prie pasikeitusių gyvenimo aplinkybių. Vieniems naujos situacijos priėmimas yra lengvesnis ir trumpesnis, o kitiems gali užtrukti ilgiau. Tai sunkus laikotarpis ir tėvams, kurie iš pradžių patys turi pasiruošti naujai situacijai, ir vaikams, kuriems reikės atsidurti naujame vaidmenyje.

Kokius jausmus išgyvename adaptacijos metu?

Dažniausiai tai yra kaltės jausmas, nerimas, liūdesys, ilgesys, baimė, pyktis ar grėsmės pojūtis. Kai jausmai labai stiprūs, jie trukdo pamatyti situaciją iš šalies, bei įžvelgti galimus sprendimo būdus. Emocijų spektras su laiku pasikeičia, bet adaptacijai galima paruošti.

Jausmų ir pasikeitusio elgesio priėmimas

Pradėkite nuo savęs, nes tai ką jaučiate yra normalu. Svarbu suprasti savo jausmus bei juos priimti. Įsigilinti į savo elgesio priežastis ir argumentus. Pasikalbėkite su žmonėmis, kurie jus palaiko, ir vietoj kritikos ar jausmų ignoravimo galės jus išklausyti, suprasti ir palaikyti. Susitvarkę su vidiniais išgyvenimais tėvai galės palaikyti savo vaikus ir padėti susidoroti su itin stipriomis emocijomis, kurias vaikai išgyvens naujoje situacijoje.

Leiskite vaikui atvirai išreikšti jausmus. Kai vaikai verbaliai negali išsireikšti, tai dažniausiai verkia ir tokiu būdu palengvina savo emocinę įtampą. Priimkite jausmus – netildykite bei nekritikuokite vaiko, tačiau apkabinkite ir pabūkite šalia. Jausdamas jūsų artumą vaikas nustos verkti, nes pasijus suprastas.

Leiskite vaikui protestuoti. Tai yra vienas iš būdų pasakyti kas su juo šiuo metu vyksta ir susitaikyti su nauja situacija.

Leiskite vaikui keistis. Adaptacijos metu didėja vaikų nerimas ir gali pasikeisti elgesys. Pavyzdžiui: gali suprastėti apetitas, vaikas gali daugiau verkti, atsibusti naktimis. Taip pat gali atsirasti tokių protesto ženklų kaip mušimas ar padažnėti ligos. Priimkite pasikeitusį elgesį, nes taip vaikas mokosi pažinti pasaulį.

 Kiek laiko užtrunka adaptacija?

Adaptacijos procesas gali užtrukti nuo kelių savaičių iki kelių mėnesių. Tai priklauso nuo vaiko amžiaus ir individualių savybių, bei pasiruošimo lankyti darželį. Jei po dviejų – trijų mėnesių vaikas negali priprasti prie pasikeitimų, rekomenduojame pasikonsultuoti su specialistais arba atidėti darželio lankymą. Reikia prisiminti, kad po ilgos pertraukos jau pripratęs prie darželio vaikas gali ir vėl patirti sunkumų.